Zabytki

Walory przyrodniczo-krajobrazowe szczególnie nad rzeką Wkrą, gmina Glinojeck oraz cenne zabytki dziedzictwa kulturalnego tj. zespoły sakralne, dworki i parki zabytkowe rozmieszczone na całym terenie powiatu umożliwiają rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnej. W Ciechanowie skupionych jest większość obiektów zapisanych do rejestru zabytków, przy czym najbardziej znaczącym jest gotycki zamek Książąt Mazowieckich z XIV wieku położony w również zabytkowym i zawierającym szereg zabytków zespole urbanistyczno-architektonicznym. Do cennych zabytków kultury, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na terenie powiatu ciechanowskiego należą:

Zamek Książąt Mazowieckich - najwspanialsza pamiątka Ciechanowa, gotycka budowla obronna z XIV wieku, unikalna ze względu na swe położenie na terenie nizinnym. Obecnie w zamkowych basztach znajdują się ekspozycje historyczne Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Na dziedzińcu Zamku odbywają się liczne imprezy plenerowe.





Kościół Farny z XIV wieku - świątynia jest przykładem tzw. gotyku mazowieckiego. Wewnątrz kościoła znajduje się renesansowy nagrobek rycerski oraz liczne tablice pamiątkowe. 



Kościół Poaugustiański - powstały w XVI wieku przy zakonie oo augustianów, których sprowadził do Polski książę mazowiecki Ziemowit III Starszy.




Ratusz miejski - neogotycki, znajdujący się na północnej stronie rynku, wzniesiony w 1844 roku wg projektu znakomitego architekta włoskiego Henryka Marconiego. W panoramie miasta stanowi piękny architektoniczny akcent, wyróżniający się swoją lekkością i swoistym urokiem. Obecnie znajduje się tu siedziba władz miasta.


Zespół pałacowo-parkowy z Muzeum Romantyzmu, neoklasycystyczny kościół z XIX wieku, zabytkowy cmentarz i zabudowania folwarczne w Opinogórze - dobra Krasińskich. Na muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22 - hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. 
Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40 XIX wieku, mieszczący stałą ekspozycję poświęconą  Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe.
W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce Pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989 r, przedstawiający poetę siedzącego w fotelu.